Jdi na obsah Jdi na menu
 


Počátky naší Jednoty

27. 2. 2009
Tělocvičná jednota Sokol pro Loukovec a okolí bya založena 25. května 1903, ustavena o rok později na ustavující valné schůzi 17. dubna 1904, za přítomnosti hostů, bratrů z jednoty tělocvičné Sokol Mnichovo Hradiště a Sokol Svijanský Újezd. Zde byl zvolen první výkonný výbor naší jednoty v čele se starostou bratrem Jaroslavem Kneblem. Náměstkem starosty byl zvolen br. František Disman, náčelníkem pak br. Jaroslav John.

Obrazek


Mimo jiné byly zde přečteny schválené stanovy tělocvičné jednoty Sokol v Loukovci vystavené  c. k. místodržitelstvím království Českého a schválena výše členských příspěvků a zápisného.
Na počátku jednota čítala 22 členů činných a 15 přispívajících. V průběhu roku 1904 se členská základna rozrostla celkem na 53 členů.
Na následujících valných schůzích bylo schváleno pořízení stejnokrojů za obnos větší než 800 K a termíny cvičení - v neděli dopoledne a ve středu večer. V prvním roce činnosti spolku byly již uspořádány také tři výlety.